Co oznacza ten wynik RTG klatki piersiowej 63-latki?

Witam, w rtg klatki piersiowej, zrobionym profilaktycznie z powodów bólów w klatce wyszło: W płucu prawym pojedyncze dobrze wysycone cienie guzkowe wielkości do 4 mm. Pola płucne bez zmian ogniskowych. Prawy kąt przeponowo-żebrowy spłycony - w zrostach? ślad płynu? Przepona i lewy kąt przeponowo-żebrowy wolne. Sylwetka i wnęki płucne nieposzerzone. W młodości miałam zapalenie płuc, ściągany płyn z opłucnej. Czy ten wynik, te cienie guzkowe to coś poważnego? czy mogą oznaczać nowotwór?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że zostało profilaktycznie wykonane badanie obrazowe klatki piersiowej. Taka diagnostyka pozwoli ocenić stan najważniejszych narządów, a także wykryć zmiany w obrębie płuc.

Przedstawiony wynik może wskazywać na wiele przyczyn. Na pewno może mieć na to wpływ przebyta w przeszłości infekcja dolnych dróg oddechowych. Istotne są przy tym również obecne objawy, jak wspomniany ból w klatce piersiowej, a także przewlekły kaszel, duszności, czy szybkie męczenie się.

Zalecamy w Pani przypadku stacjonarną konsultację u lekarza pulmonologa. Specjalista po badaniu przedmiotowym oraz analizie wyniku badania będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu oraz leczeniu. Możliwe, że wskazane będzie rozszerzenie diagnostyki o badanie tomografii komputerowej klatki piersiowej. Takie badanie jest dokładniejsze i pozwoli na realną ocenę poszczególnych zmian w obrębie płuc.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-pluc-stany-zapalne-astma-mukowiscydoza-nowotwor https://portal.abczdrowie.pl/srodmiazszowe-zapalenie-pluc

https://portal.abczdrowie.pl/tomografia-pluc-rodzaje-wskazania-przygotowanie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.