Co może oznaczać taki wynik RTG klatki piersiowej u 59-latki?
Z powodu uczucia duszności zostałam skierowana na rtg klatki piersiowej. Wynik to: zacienienie prawego kąta przeponowo - sercowego. Zacienienie jest jednorodne, o ostrym i równym zarysie wym. ok. 8 cm x 5 cm. W różnicowaniu m. in. przepuklina przymostkowa, zmiana rozrostowa. Proszę o interpretację wyniku. Czy to coś poważnego i co dalej z tym robić ? Dziękuję Kobieta, 58 lat

KOBIETA, 59 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Szanowna Pani,
Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia. Jednakże ze względu na odległość trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia. Proponujemy zatem stacjonarną konsultację z lekarzem pulmonologiem. Tylko specjalista będzie mógł po badaniu przedmiotowym i analizie wcześniejszego rtg zdecydować o dalszych krokach postępowania.
Analizując przedstawiony przez Panią wynik badania, można by stwierdzić, że uchwycono zmianę rozrostową. Może ona wynikać z niedoleczonej infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Istotne są aktualnie występujące objawy, a także, czy kaszel jest nasilony.
Na pewno należałoby rozszerzyć diagnostykę o tomografię komputerową klatki piersiowej oraz bronchoskopię. To pozwoli odnaleźć przyczynę opisanych dolegliwości oraz zróżnicować występująca zmianę w obrębie pola płucnego.
Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pluc
https://portal.abczdrowie.pl/tomografia-pluc-rodzaje-wskazania-przygotowanie
https://portal.abczdrowie.pl/dusznosci-w-klatce-piersiowej