Co dokładnie może sugerować moje rtg?
W rzucie przedniego odcinka żebra ||| dobrze wysycony cień guzkowy 5 mm. Poza tym pola płucne bez zmian ogniskowych. Przepona i kąty wolne. Sylwetka serca w normie. Co oznacza taki wynik rtg?

KOBIETA, 53 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy,
Prawidłowo, że wykonała Pani badanie kontrolne klatki piersiowej. Nie napisała Pani, czy w ostatnim czasie przeszła jakąś infekcję, między innymi zakażenie koronawirusem. To istotne informacje, gdyż pojedyncze zmiany w płucach mogą być skutkiem przebytych stanów zapalnych. Kluczową informacją jest jeszcze fakt, czy obecnie towarzyszą Pani pewne dolegliwości, jak ból w klatce piersiowej, kaszel, czy duszności.
Analizując Pani wynik badania, można by stwierdzić, że pojedynczy cień guzkowaty o niedużej wielkości może być prawdopodobnie zmianą łagodną. Jednakże bez szerszej diagnostyki nie można by wykluczyć ropnia płuca, nacieku gruźliczego, czy raka płuca.
Z racji odległości trudno jest dokładnie przeanalizować uchwyconą zmianę i ocenić stan Pani zdrowia. Proponujemy, zatem wizytę u lekarza pulmonologa, który precyzyjnie przeanalizuje Pani wynik badania oraz zdecyduje o dalszej diagnostyce. Przydatne mogłyby okazać się takie badania, jak: tomografia klatki piersiowej oraz dla dokładniejszej oceny – bronchoskopia z pobraniem wycinka do badania histopatologicznego.
Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.