Co oznacza wynik RTG klatki piersiowej u 30-letniej osoby?
Witam, mam 30 lat i mialem dzis badania okresowe z pracy. Jednym z badan bylo przeswietlenie klatki piersiowej. Niepokoi mnie ich wynik a mianowicie : - Dyskretne spłycenie prawego zachyłka przeponowo-zebrowego w pierwszej kolejnosci przez zrosty. - Częściowa relaksacja prawej kopuły przepony - Pozatym pola plucne bez wychwytnych zmian ogniskowych o wzmożonym rysunku naczyniowo - zrębowym - Sylwetka serca i cień dużych naczyń w normie Czy jest to cos powaznego? To sie leczy czy z tym sie zyje? Dodam ze pracuje w sluzbie mundurowej i zastanawiam sie jaki bd werdykt orzecznika i czy zaczac szukac nowej pracy. Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA, 30 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy,
Bardzo dobrze, że są wykonywane u Pana badania profilaktyczne. Taka diagnostyka pozwoli ocenić stan funkcjonowania organizmu oraz wychwycić w porę najmniejsze zmiany.
Ze względu na odległość trudno jest jednoznacznie ocenić Pana stan zdrowia. Zalecamy zatem stacjonarną konsultację z lekarzem internistą lub pulmonologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym oraz analizie wyniku badania obrazowego będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu. Możliwe, że niezbędne może okazać się wykonanie USG opłucnej, aby uzupełnić diagnostykę układu oddechowego.
Na podstawie wskazanego wyniku zdjęcia rtg klatki piersiowej, można by stwierdzić, że prawdopodobnie doszło do powstania zrostów opłucnej. Przyczynić się do tego mogły przebyte stany zapalne w obrębie dolnych dróg oddechowych.
O dalszym leczeniu może zadecydować wyłącznie lekarz specjalista.
Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pluc
https://portal.abczdrowie.pl/usg-pluc-charakterystyka-wskazania-opis-badania
A odpowiedzi na podobne pytanie można przeczytać pod poniższymi linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-takie-zrosty-w-plucach
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zrosty-na-plucach
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-zrost-oplucnowy