Jak poradzić sobie z takim bólem z prawej strony klatki piersiowej?

Od listopada ubiegłego roku mam dziwny problem. Mianowicie, towarzyszą mi epizody bólu z prawej strony klatki piersiowej - centralnie pod prawą piersią. Ból jest dobrze zlokalizowany, sprawia wrażenie "powierzchownego", punktowego, będącego bardzo blisko żeber / skóry (nie jest głęboki ani rozlany), nasilenie ma słabe do momentami umiarkowanego. Jest pulsujący / przerywany i co ciekawe nasila się w godzinach wieczornych / nocnych - potrafi wybudzić ze snu. Raczej nie jest związany z konkretną postawą ciała ani wykonywaniem ruchów. W dzień jest praktycznie nieodczuwalny poza nielicznymi incydentami bólowymi (trwającymi najczęściej kilka sekund). Wieczorem się nasila. Co jeszcze ciekawsze, w grudniu i styczniu ból był nieobecny - w lutym pojawił się kilka dni, by potem znowu zaniknąć na dłuższy czas a teraz ponownie atakuje mnie już od ponad tygodnia. Wątroba w badaniu obrazowym w jak najlepszym porządku, wyniki enzymów wątroby i trzustki w normie (poza GGTP 99 norma do 59), morfologia ok, RTG klatki i EKG serca robione w lipcu 2022 do badań okresowych do pracy również nie wykazały nieprawidłowości. Porwałem się nawet o pomiar CEA, CA 19,9, CYFRA 21-1 i CA 72-4 - wszystko w normie. Brak innych objawów chorobowych, czuję się relatywnie dobrze i funkcjonuję bez zastrzeżeń. Co to może być i jak mogę sobie pomóc? Z góry serdecznie dziękuję za porady

Witam,

przedstawiony opis wyniku GGTP może być wynikiem nieprawidłowości w pracy wątroby. Niezbędne jest poszerzenie diagnostyki, wykonanie dodatkowych badań krwi, a także wizyta stacjonarna u specjalisty gastrologa celem przeprowadzenia dokładnego wywiadu połączonego z badaniem fizykalnym aby porównać z objawami klinicznymi i ocenić przyczynę nieprawidłowego wzrostu GGPT oraz dolegliwości bólowe.

Dobrze było by wykonać kontrolne badanie GGPT i dobrze się do niego przygotować ze względu, że może być wynikiem spożycia tłustego posiłku lub wypicia sporej ilości alkoholu. Dla tego aby otrzymać miarodajny wynik, w dniu poprzedzającym badanie, ostatni lekki posiłek powinien zjeść nie później niż o 18. Na 8 godzin przed pobraniem krwi nie powinno się jeść ani pić niczego poza wodą. Podwyższony wynik również może być przyczyną przyjmowanie leków nawet te bez recepty. Wskazane było by również pobranie krwi na badanie ALAT, AspAT, fosfataza zasadowej, oznaczenie bilirubiny całkowitej oraz usg jamy brzusznej. Z wynikami udać się na konsultację do gastrologa aby ocenił diagnostykę.

Pozdrawiam