Ból po prawej stronie klatki piersiowej a Helicobacter i nadżerka na błonie żołądka

Czuję ból po prawej stronie klatki piersiowej, ból przemieszcza się czasami wyżej. Mialem gastroskopię i test urazowy na obecnosc helikobakter. Wynik testu byl pozytywny, miałem nadżerki na błonie żoładkowej i w związku z tym przeprowadzilem 10 dniową kurację lekową. Wykonywałem tez badania krwi w kierunku zapalenia wątroby, wynik był w normie. Wynik pokazał zbyt wysoki ALT, a za niski HDL,podejrzewano u mnie: DEFICYT LIZOSOMALNEJ KWAŚNEJ LIPAZY. Zrobiłem badania krwi, ale nie mam tej choroby.

Dzień dobry,

Z pewnością warto byłoby wykonać rtg klatki piersiowej, jeśli nie robił Pan tego badania. Czy po eradykacji Helicobacter pylori sprawdzał Pan skuteczność leczenia? Zbyt wysoki ALT może być reakcją wątroby na leki stosowane w eradykacji Helicobacter pylori, które jednak nieco obciążają wątrobę. Warto zastosować leki hepatoprotekcyjne, celem regeneracji wątroby. Na niski HDL najlepszy jest regularny wysiłek fizyczny- ćwiczenia aerobowe 20-30 min dziennie, większa ilość ryb w diecie , w przypadku nadwagi i/lub otyłości redukcja masy ciała, jeli Pan pali, to rezygnacja z nałogu korzystnie wpływa na poziom HDL. Korzystne działanie może mieć także picie soku żurawinowego oraz przyjmowania kwasów 3-Omega.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz