Co oznacza taki opis badania płuca u 33-latka?
Witam Opis do zdjęcia Rtg cień drobnoguzkowy w polu dolnym lewego płuca. Proszę o informacje czy to Może być rak? Męższczyzny wiek 33 lata

MĘŻCZYZNA, 34 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witam,
cienie na płucach mogą pojawiać się z różnych przyczyn i nie zawsze oznaczają najgorsze. Oczywiście istnieje ryzyko nowotworu, ale również innych chorób, takich jak: gruźlica, ropień płuca, torbiel płuca czy grzybica płuc.
Istotna jest wielkość cienia. Niektóre zmiany wymagają poszerzenia diagnostyki, np. o tomografię komputerową klatki piersiowej. Warto również udać się na konsultację u lekarza wykonującego badanie, aby dopytać o szczegóły wyniku.