Co oznacza cień we wnęce lewego płuca?

Oto mój wynik badania RTG klatki piersiowej: sylwetka serca wielkością w normie. W płucach nie uwidoczniono zmian ogniskowych. Wneki i śródpiersie górne nieposzerzone. Na wykonanym zdjeciu bocznym w okolicy wnęki lewej widoczny owalny cień o wymiarze około 20 x 25 mm - węzeł chłonny? Wnęka prawa nieposzerzona. Zachyłki p-ż wolne. Co oznacza ten cień w płucu? Czy to może być coś groźnego? Czy wykonać jakieś dalsze badania?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Obecność cienia we wnęce lewego płuca może odpowiadać np. powiększonemu węzłowi chłonnnemu, ewentualnie dużemu naczyniu. W celu dokładnej diagnostyki tej zmiany wskazane byłoby wykonanie badania tomografii komputerowej klatki piersiowej.