Co oznacza taki wynik RTG u 29-latki?

Dzień dobry, Otrzymałam wynik rtg który brzmi tak: "Pola płucne bez zagęszczeń ogniskowych, w polach dolnych niewielkie owalne zagęszczenia- najpewniej cienie brodawek sutkowych. Sylwetka serca w granicach normy.Wnęki naczyniowe." Niepokoją mnie te wnęki naczyniowe - co to może znaczyć?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badanie klatki piersiowej. To bardzo ważna diagnostyka w kierunku wielu chorób układu oddechowego. Można również dzięki niej w porę wychwycić wszelkie niepokojące zmiany.

Nie wspomniała Pani, czy choruje na pewne przewlekłe schorzenia, a także, czy są przyjmowane na stałe jakieś leki.

Bardzo istotnym jest również fakt, czy w ostatnim czasie wystąpiły pewne infekcje wirusowe lub bakteryjne, które mogłyby wpłynąć na wynik badania radiologicznego.

Analizując przedstawiony wynik badania, można by stwierdzić, że prawdopodobnie nie wykazano żadnych odchyleń od normy. Nieznaczne owalne zagęszczenia mogłyby (tak jak wspomniano w opisie) wskazywać na cienie brodawek sutkowych. Natomiast wnęki naczyniowe mogą występować przy powiększeniu naczyń płucnych, głównie w wyniku przewlekłych chorób płuc i oskrzeli. Jednakże obraz ten może być jak najbardziej prawidłowy.

Z racji odległości, trudno jest ocenić dokładnie Pani stan zdrowia, dlatego tez zalecamy w razie wszelkich wątpliwości konsultację z lekarzem pulmonologiem. Specjalista po analizie dotychczasowego badania zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Odpowiedzi na podobne pytanie można przeczytać pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wneki-naczyniowe-w-opisie-rtg

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-wneki-naczyniowe-w-badaniu-pluc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.