Pasmowaty cień nadprzeponowo w płucu o charakterze niedodmowym

Proszę o interpretacje wyniku rtg klatki piersiowe. Opis: nadprzeponowo w płucu prawym cień pasmowaty o charakterze niedodmowym. Poza tym pola płucne bez zmian ogniskowych. Przepona i kąty wolne. Wielołukowy zarys przepony po prawej. Sylwetka serca niepowiększona.
ponad rok temu

Witam serdecznie.
Cień pasmowaty o charakterze niedodmowym spowodowany jest zapewne pozapalnym ogniskiem niedodmy z następczym zwłóknieniem miąższu płuca. Wielołukowy zarys przepony po prawej oznacza zmianę kształtu przepony spowodowaną zapewne zaciąganiem przepony przez zwłóknienie prawdopodobnie pozapalne (ze zrostami) w zakresie dolnej części opłucnej i płuca prawego. Wynik badanie nie budzi niepokoju, powinien być jednak skonsultowany z lekarzem prowadzącym który zinterpretuje go w oparciu o badanie kliniczne.