Co oznacza ten wynik badania płuc u 68-latki?
W badaniu rtg płuc opisano cień 22x15 mm. Wykonałam badanie komputerowe niskoemisyjne płuc, które wykazało 3 mm guzek lity w segmencie 4P. Lekarz rodzinny kazał badanie powtórzyć za kilka miesięcy. Martwię się i zastanawiam. cz powinnam wykonać tomografię komputerową z kontrastem. Proszę o dradzić.

KOBIETA, 68 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witamy,
Prawidłowo, że wykonuje Panie kontrolne badanie klatki piersiowej, aby sprawdzić między innymi jakość funkcjonowania płuc. Nie wspomniała Pani, czy na co dzień towarzyszą pewne objawy ze strony układu oddechowego, jak: kaszel, duszności, krwioplucie, problem z zalegającą wydzieliną, czy ogólne osłabienie organizmu. Istotnym jest również, czy w niedalekiej przeszłości wystąpiły pewne infekcje dolnych dróg oddechowych.
Analizując wynik badania rentgenowskiego klatki piersiowej, można by stwierdzić, że wyodrębniono niewielki cień w obrębie płatu płuca. Dokładniejsza diagnostyka wskazała prawdopodobnie obecność guza litego, który mógłby odpowiadać między innymi: występowaniu chorób zakaźnych płuc, takich jak gruźlicy, a także aspergilozy, czyli grzybicy płuc. Istnieje również przypuszczenie, że taka zmiana mogłaby odpowiadać obecności ropnia w obrębie płuca.
Ze względu na pewną odległość, trudno jest jednoznacznie określić charakter i rodzaj wyodrębnionej zmiany, dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem pulmonologiem. Specjalista zdecyduje o rozszerzeniu diagnostyki o tomografię komputerową z kontrastem.
Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/tomografia-pluc-rodzaje-wskazania-przygotowanie
https://portal.abczdrowie.pl/rak-pluc
https://portal.abczdrowie.pl/ropien-plucny
A odpowiedzi na podobne pytania można przeczytać pod poniższymi linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/guz-w-obrebie-pluc-a-rokowania
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/lity-guz-we-wnece-pluca