Co znaczy takie zagęszczenie w rtg?
rtg pluc wykazalo zagęszczenie w poludolnym prawym poza tym pola płucne bez amian ogniskowych.

MĘŻCZYZNA, 71 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
niestety trudno bez żadnych wątpliwości diagnozować na podstawie samego opisu badania RTG – do tego potrzebne jest zdjęcie z badania radiologicznego, a także osłuchanie pacjenta i zebranie dokładnego wywiadu. Stąd też sugeruję wizytę u lekarza zlecającego badanie.
Zagęszczenie w polu dolnym płuca może sugerować stan zapalny – to jest zapalenie płuc, niemniej, jak już wspominałam, na podstawie samego opisu badania nie sposób tego stwierdzić z całą pewnością.
Odsyłam do odpowiedzi ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-wynik-niewielkie-zageszczenie-w-polu-dolnym-pp oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zageszczenia-w-szczegolnosci-w-polu-dolnym-pluca-lewego.
Zachęcam do lektury naszych artykułów: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pluc oraz https://portal.abczdrowie.pl/tak-wygladaja-pluca-u-osoby-chorej-na-covid-19-po-wyzdrowieniu-czym-jest-long-covid-19.