Co oznacza taki opis badania płuc u 65-latki?

'' Pola płucne b/z ogniskowych o nieco wzmozonym rysunku zrebowym w dolnych przysercowych partiach. Przepona wolna.Wnęki naczyniowe. Serce nie powiekszone stosowne do wieku'' Przeszłam covid i mam duszności,dlatego zrobiłam RTG klatki piersiowej i proszę o interpretację opisu RTG. Dziękuje i Pozdrawiam. Kobieta lat 65.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

zrąb płuca zbudowany jest głównie z naczyń płucnych. Wzmożony rysunek zrębu sugeruje, że naczynia te są przepełnione krwią. Przyczyn takiego stanu może być wiele, a część z nich jest związana z przebytą chorobą Covid-19.

Wielu pacjentów, którzy przeszli Covid-19 informuje lekarzy, że pomimo ustąpienia głównych objawów choroby, cały czas utrzymują się u nich albo nieznane wcześniej dolegliwości albo zmiany w wynikach badań. Układ oddechowy, w tym płuca były najbardziej narażone na niekorzystne działanie koronawirusa. Być może zatem duszność, na którą Pani cierpi, jest konsekwencją przebytej choroby.

Obraz płuc w badaniach RTG zależeć od wielu czynników, w tym także może wskazywać na pozostałości po Covid-19. W większości przypadków zmiany w płucach cofają się całkowicie po upływie kilku tygodni lub miesięcy. W obrazie RTG pacjenci po przebytym zakażeniu koronawirusem najczęściej notują nieprawidłowości w dolnych płatach płuc występujące równomiernie po obu stronach, są to między innymi zacienienia lub też zmiany wieloogniskowe.

Aby dowiedzieć się czegoś więcej, wskazany jest kontakt z lekarzem, który zleci badania dodatkowe, najprawdopodobniej zaczynając od tomografii komputerowej klatki piersiowej, która o wiele dokładniej zobrazuje powstałą zmianę niż badanie RTG.

Na podobne pytanie zadane w naszym serwisie odpowiedział lekarz:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-wzmozony-rysunek-zrebowy-w-polach-obu-pluc

Proszę zapoznać się także z innymi materiałami przygotowanymi przez naszą redakcję:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-koronawirus-niszczy-pluca

https://portal.abczdrowie.pl/rekonwalescencja-po-covid-19-od-czego-nalezy-zaczac

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.