Interpretacja RTG klatki piersiowej i pola płucne o wzmożonym rysunku zrębu
Proszę o interpretację RTG klatki piersiowej. Pola płucne o wzmożonym rysunku zrębu. Kąty przeponowo-żebrowe wolne. Cień środkowy w granicach normy. Proszę o wytłumaczenie pierwszego zdania.

MĘŻCZYZNA, 32 LAT ponad rok temu
Lek. Tomasz Budlewski
95 poziom zaufania
Trudno interpretować zdjęcie bez informacji o objawach. Przechodził Pan ostatnio infekcję?
Zrąb płuca zbudowany jest głównie z naczyń płucnych. Wzmożony rysunek zrębu sugeruje, że naczynia te są nadmiernie przepełnione krwią co może zdarzać się w zastoju płucnym, jako konsekwencja niewydolności serca, ale może także świadczyć o stanie zapalnym oskrzeli, czy to w zapaleniu oskrzeli, czy to w przebiegu ciężkiej astmy oskrzelowej lub zaostrzeniu POChP.