Płuca o wzmożonym rysunku naczyniowo-oskrzelowym

Witam ,chciałabym się dowiedzieć co oznacza taki wynik rgt. klatki piersiowej: Płuca o wzmożonym rysunku naczyniowo- oskrzelowym. Nad przeponą po stronie lewej "namiotowate" włóknienie. Lewy kąt przeponowo- żebrowy spłycony. Wnęki dobrze wysycone z uwapnieniami. Serce w normie.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Przede wszystkim warto zaznaczyć, że wynik powinien zostać oceniony w oparciu o dane kliniczne, tj. wiek pacjenta, jego schorzenia współistniejące, przyczynę wykonania RTG, itd. Mówiąc ogólnie: wzmożony rysunek naczyniowo-oskrzelowy najpewniej jest wynikiem stanu zapalnego. Spłycenie kąta przeponowo-żebrowego może być wynikiem obecności płynu, zwłóknień. Wynik powinien ocenić lekarz, który zlecił wykonanie badania.