Znacznie wzmożony rysunek naczyniowo-oskrzelowy płuc

Uprzejmie proszę o wyjaśnienie co oznacza wynik badania płuc: Znacznie wzmożony rysunek naczyniowo- oskrzelowy płuc.W kącie sercowo przeponowo prawym zagęszczenie jak przy nacieku zapalnym( prosze interpretować przy zgodności z objawami klinicznymi) Sylwetka serca w normie Kąty wolne.

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Wzmożony rysunek naczyniowo-oskrzelowy, może mieć wiele przyczyn i ciężko określić bez dokładnego obrazu klinicznego pacjenta co może być jego przyczyną. Moze być wynikiem ciężkiej astmy oskrzelowej, przewlekłego lub ostrego zapalenia oskrzeli, rozstrzeni oskrzeli czy też niewydolności serca (w schorzeniach tych dochodzi do zwężenia światła oskrzeli, obrzęku błony śluzowej i pokrycia ścian wydzieliną, obrzęku/włóknienia tkanki okołooskrzelowej, przerostu mięśniówki, zastoju w przestrzeni śródmiąższowej oraz do zwiększenia natężenia przepływu przez sąsiadujące tętnice). Zmiany te sprawiają, że zmieniony pęczek naczyniowo-oskrzelowy lepiej pochłania promieniowanie, co sprawia, że jest on lepiej widoczny na RTG.
Ponadto w opisie radiolog sugeruje zmiany zapalne w kącie przeponowo-sercowym prawym. Pozdrawiam