Płuca o wzmożonym rysunku naczyniowo-oskrzelowym w wyniku badania RTG klatki piersiowej

Dostalam wynik badania rtg klatki piersiowej prosze napisac co oznaczaj :pluca bez zageszczen ogniskowych o nieco wzmozonym rysunku naczyniowo oskrzelowym przy dolnym biegunie wneki prawej katy p/żwolne sylwetka serca w normie
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Przede wszystkim proszę pamiętać, że wyniki badań obrazowych powinno się interpretować w oparciu o dane kliniczne dotyczące pacjenta, tj. jego wiek, objawy oraz pełną historię choroby. Ogólnie mówiąc jedyną nieprawidłowość w podanym RTG stanowi wzmożony rysunek naczyniowo-oskrzelowy, który może być wynikiem ciężkiej astmy oskrzelowej, przewlekłego lub ostrego zapalenia oskrzeli, rozstrzeni oskrzeli czy też niewydolności serca. W schorzeniach tych dochodzi do zwężenia światła oskrzeli, obrzęku błony śluzowej i pokrycia ścian wydzieliną, obrzęku/włóknienia tkanki okołooskrzelowej, przerostu mięśniówki, zastoju w przestrzeni śródmiąższowej oraz do zwiększenia natężenia przepływu przez sąsiadujące tętnice. Zmiany te sprawiają, że zmieniony pęczek naczyniowo-oskrzelowy lepiej pochłania promieniowanie, co sprawia, że jest on lepiej widoczny na RTG (rozpoznaje się wówczas wzmożony rysunek oskrzelowo-naczyniowy).