Jak ocenić ten opis RTG po przebyciu Covid?

Witam, po przechorowanym w marcu Covidzie dostałam skierowanie na kontrolne rtg klatki piersiowej. Oto wynik badania Przytchawiczo po stronie prawej cień 13 mm- do rozważenia CT. Poza tym.pola płucne bez zmian ogniskowych. Przepona i katy wolne. Sylwetka serca niepowiekszona w wym.poprzecznym. Aktualnie czekam na badanie CT.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

najbardziej charakterystyczne objawy choroby Covid-19 ustępują do około dwóch tygodni po zakażeniu. Niestety wielu ozdrowieńców, nawet kilka tygodni po przechorowaniu, zgłasza całą listę dolegliwości zdrowotnych, które są powikłaniami po Covid-19. Znaczna część z nich dotyczy układu oddechowego, w szczególności płuc, które są najbardziej narażone na działanie koronawirusa.

Obraz płuc w badaniach RTG może być różny. W większości przypadków pozostaje taki, jak przed chorobą. Często nawet zmiany obrazowe obserwowane na początku choroby, cofają się całkowicie po upływie kilku tygodni. Jednak u części pacjentów zmiany w obrazie RTG pozostają, zwykle są obustronne, obwodowe i częściej w dolnych płatach płuc. Mogą to być między innymi zacienienia, zmiany wieloogniskowe czy linijne zacienienia. Obrazy te z czasem się powinny również ulec poprawie, ale część zmian w płucach może ulec włóknieniu.

Pani lekarz słusznie zlecił wykonanie badania CT, które o wiele dokładniej zobrazuje powstałą zmianę niż badanie RTG.

Proszę zapoznać się także z innymi materiałami przygotowanymi przez naszą redakcję:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-koronawirus-niszczy-pluca

https://portal.abczdrowie.pl/rekonwalescencja-po-covid-19-od-czego-nalezy-zaczac

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.