Czy po przejściu Covid mam się jeszcze zaszczepić?

W marcu 2021r bardzo ciężko przeszedłem koronawirusa. Przez 10 dni miałem gorączke 39C, silne bóle głowy, bardzo silny kaszel, duszności na szczęście udało mi się z tego wyjść bez komplikacji. Od tamtej pory regularnie oddaje osocze w centrum krwiodastwa jako ozdrowieniec i regularnie mam badane przeciwciała, które cały czas są bardzo wysokie i wynoszą 2000. Moje pytanie brzmi czy powinienem się szczepić przeciw covid 19 jeżeli mam tak wysokie przeciwciała?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

szczepienie przeciwko COVID-19 jest zalecane także dla osób, które przeszły infekcje koronawirusem. Takie działanie jest bezpieczne i dobrze tolerowane przez organizm tzw. ozdrowieńca.

Ponowne zakażenie koronawirusem jest możliwe i może wystąpić już trzy miesiące po pierwszym zachorowaniu. Szczepienie zmniejsza to ryzyko.

W takim przypadku wystarczy tylko jedna dawka szczepienia, która zapewnia optymalny poziom ochrony. Aktualnie nie wiadomo, jaki poziom przeciwciał jest wystarczający, dlatego szczepienie przeciwko COVID-19 zaleca się ozdrowieńcom niezależnie od wyniku.

Przydatne informacje znajdzie Pan w artykule poruszającym ten temat: https://portal.abczdrowie.pl/szczepienia-dla-ozdrowiencow-czy-ozdrowiency-powinni-sie-szczepic.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.