Co oznaczają te zmiany w płucach u 33-latka?
Dzień dobry chciałem za pytać ponad tydzien temu mialem rtg klatki piersiowej wyszo mi zacienienie w polu dolnym prawym przywnekowo włókniste. lekarz napisał że to jest niewielkie zwłóknienie przywnekowo do porównania z badaniami porzednimi obrazowymi.Co to jest dokładnie bo się boję miałem w piątek robiona spirometria i wyszła w normnie

MĘŻCZYZNA, 33 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witamy,
Bardzo dobrze, że wykonuje Pan kontrolne badanie radiologiczne klatki piersiowej. To najlepsze postępowanie profilaktyczne w kierunku wielu ważnych chorób płuc.
Nie wspomniał Pan, czy w ostatnim czasie przechodził jakąś infekcje dróg oddechowych oraz czy występują jakieś choroby przewlekłe, wymagające stałego leczenia.
Taki opis zdjęcia mógłby sugerować występowanie zmian pozapalnych z początkiem włóknienia. Prawdopodobnie ten stopień zwłóknienia jest bardzo mały i powinien Pan postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.
W razie wszelkich wątpliwości proponujemy Panu ponowną konsultację z lekarzem pulmonologiem, który zdecyduje o dalszych krokach postępowania.
Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/interpretacja-zdjec-rtg-czestych-chorob-pluc
https://portal.abczdrowie.pl/srodmiazszowe-zapalenie-pluc
https://portal.abczdrowie.pl/zwloknienie-pluc-objawy-przyczyny-kuracja