Co oznacza taki wynik badania kości u 24-latki?

Dzień dobry. Mam 24 lata. W rezonansie magnetycznym wyszło mi, w części bliżej trzonu kości piszczelowej przy granicy z nasada od strony bocznej dobrze odgraniczoną zmianę o wymiarach 16x20x34.3. Zmiana ma niski sygnał w W2 i dość niski w TE, wysoki w sekwencjach z saturacją tłuszczu i ulega jednorodnemu niezbyt intensywnemu wzmocnieniu. W wniosek pisze że to włókniak niekostniejący który zajmuje ponad 50% przekroju piszczeli. Czy w takim przypadku czeka mnie przeszczep kości ? Czy mam się tym nie martwić? Proszę o informację, gdyż do lekarza mam dopiero z końcem grudnia..

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia. Nie wspomniano jednak, z jakiego powodu było wykonywane badanie, a także, czy występują pewne konkretne dolegliwości ze strony układu ruchu.

Prawidłowo natomiast, że podjęte zostało pewne postępowanie diagnostyczne, aby móc wykluczyć poważniejsze schorzenia i wdrożyć właściwe leczenie.

Na podstawie wskazanego badania obrazowego, można by stwierdzić, że uchwycono niekostniejącego włókniaka w obrębie kości piszczelowej. Jest to niezłośliwa zmiana nowotworowa kości, zbudowanej z tkanki włóknistej, zastępującą właściwą kość. W przypadku niewielkich rozmiarów, zmiana ta nie wymaga leczenie operacyjnego. Natomiast, kiedy włókniak ten osiąga znaczną wielkość, niezbędne może być dalsze leczenie.

Prawdopodobnie stan ten będzie do dalszej obserwacji w ustalonej przyszłości.

W związku z odległością, trudno jest całkowicie ocenić Pani stan zdrowia. Dlatego też proponujemy konsultację z lekarzem ortopedą lub chirurgiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym oraz analizie wyniku badania będzie mógł podjąć decyzję o dalszym postępowaniu i ewentualnym leczeniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-kosci-najwazniejsze-informacje

A odpowiedzi na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-nalezy-robic-z-tym-wlokniakiem

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-zmiana-o-charakterze-lagodnym-najpewniej-wlokniak-niekostniejacy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.