Co oznacza taki wynik badania jelit?

Proszę o interpretację wyników badań -fragmenty powierzchownie pobranej obrzękniętej błony śluzowej żołądka z przewlekłym nieaktywnym naciekiem limfoplazmocytarnym średniego stopnia .Obecna rozlana niekompletna metaplazja jelitowa.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolną diagnostykę przewodu pokarmowego. Jest to na tyle istotne, że takie badania pozwalają w porę wychwycić niepokojące zmiany, a także oceniają stan funkcjonowania najważniejszych narządów wewnętrznych.

Nie wspomniała Pani, dlaczego było wykonywane badanie endoskopowe, a także, czy występują jakieś choroby przewlekłe lub niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego.

Na podstawie wskazanego wyniku badania można by wywnioskować, że doszło do metaplazji jelitowej. Stan ten ma przyczynę zazwyczaj w częstych stanach zapalnych żołądka. Jest to sytuacja, w które błona śluzowa żołądka przechodzi w śluzówkę jelita.

Taka przypadłość może być traktowana, jako stan przedrakowy, dlatego warto podjąć właściwe leczenie, określone przez lekarza gastrologa.

Z racji odległości trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia. Proponujemy więc konsultację u lekarza gastrologa. Specjalista będzie mógł zdecydować o sposobie leczenia, czy rozszerzenia diagnostyki.

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/metaplazja

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zoladka-i-dwunastnicy

A odpowiedź na podobne zagadnienie można przeczytać pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-dokladnie-oznacza-metaplazja-jelitowa-w-zoladku

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.