Co mam myśleć o takich wynikach gastroskopii?

Witam. 2,5 roku temu robiłam gastroskopię. Wyniki- przewlekłe zapalenie żołądka z metaplazja ( nie było oznaczenia w plusy) oraz nadżerki. Dziś odebrałam kolejny wynik histopatologiczny (po 2,5 roku) W wyniku brak metaplazji jelitowej- , wycinki polipy trawienne. Lekarz przy badaniu powiedział, że ten żołądek nie wygląda by była obecna metaplazja. Podobno metaplazja się nie cofa, więc co o tym myśleć? Pozdrawiam. Magda

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia. Nie wspomniała Pani, w jakim celu było wykonane badanie gastroskopii. Istotne są obecne objawy ze strony układu pokarmowego, które Pani towarzyszą, takie jak: napadowe bóle brzucha, wymioty, nudności, czy odbijanie.

Lekarz prawdopodobnie postawił prawidłową diagnozę. Metaplazja żołądka daje nieodwracalny obraz w obrębie śluzówki, co wynika z przebytych stanów zapalnych przewodu pokarmowego. Możliwe, że wcześniejszy obraz badania był błędny i niejednoznacznie opisany. Istnieje prawdopodobieństwo, że na poprzednim badaniu występowały liczne stany zapalne, które mogły ukazywać na inny obraz śluzówki.

Jeżeli występują aktualnie pewne objawy ze strony układu pokarmowego, proponujemy Pani konsultację z lekarzem gastrologiem, który biorąc pod uwagę Pani aktualny stan zdrowia, podejmie decyzję o dalszym postępowaniu.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższym artykułem o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/metaplazja

A odpowiedź na podobne pytanie może Pani przeczytać pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-dokladnie-oznacza-metaplazja-jelitowa-w-zoladku

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.