Co oznacza taki opis gastroskopii u 30-latka?

Dzień dobry miałem badanie Gastroskopii. Przed tym badaniem zrobiłem sobie USG jamy brzusznej, wyszło wszystko w porządku prócz dyskretnie stłuszczonej wątroby. W gastroskopii po wyciągnięciu rurki lekarz powiedział, że mam Helicobacter pyroli i przepisał leki. Brałem je sumiennie i objawy takie jak żółty, często ołówkowaty stolec ustąpiły po kuracji. Po odstawieniu leków problem powrócił. Dziś mija miesiąc i przyszły wyniki wycinków pobranych podczas badania : Wycinki z antrum. Dwa fragmenty błony śluzowej zoładka 0.2 i 0.4 cm z przewlekłym aktywnym naciekiem zapalnym. Metaplazja jelitowa - Zanik - Dysplazja - Helicobacter pyroli - Dodam jeszcze, że przed wykonaniem powyższych badań dokucza mi kaszel, który trwa już od dwóch lat oraz towarzyszy mi zmiana smaku, słodkie rzeczy są niedobre w smaku a każda tłusta przekąska potrafi do złudzenia przypominać jakby smak tłuszczu ryby. Zmianę smaku mam od około pół roku. Proszę o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonał Pan niezbędną diagnostykę w kierunku chorób układu pokarmowego. Jest to na tyle istotne, że odczuwane już były wcześniej pewne objawy.

Bardzo dobrym postępowaniem było wdrożenie antybiotykoterapii, aby wyeliminować bakterię Helicobacter pylori.

Biorąc pod uwagę przedstawiony wynik badania endoskopowego górnego odcinka przewodu pokarmowego oraz analizę histopatologiczną, można by stwierdzić, że wystąpił u Pana stan zapalny błony śluzowej żołądka z metaplazją jelitową. Może to oznaczać wysoki stopień uszkodzenia śluzówki, spowodowany między innymi zakażeniem bakteryjnym, nieprawidłową dietą, czy długotrwałym przyjmowaniem niektórych leków.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić Pana stan zdrowia. Zalecamy stacjonarną wizytę u lekarza gastrologa, aby po analizie wszystkich wyników oraz aktualnych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego zdecydował o dalszych krokach postępowania.

Życzymy Panu szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zakazenie-helicobacter-pylori

https://portal.abczdrowie.pl/metaplazja

A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stan-zapalny-z-metaplazja-jelitowa-co-to-takiego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.