Zapytaj lekarza

7 3 6 , 6 0 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Stan zapalny z metaplazją jelitową - co to takiego?

Dzień dobry, proszę o pomoc, bo mam pewien problem. Mam takie rozpoznanie: Błona śluzowa z cechami przewlekłego zapalenia /+/, nieaktywnego, z ogniskową metaplazją jelitową /+/, w jednym wycinku ogniskowo, stwierdzono nieprawidłowości nabłonka gruczołowego, nie spełniające kryteriów rozpoznania dysplazji, ale mieszczące się w pojęciu "indefinite for dysplasia". 4 wycinki. Nie mam pojęcia co może oznaczać to rozpoznanie? Z czym się wiąże? O czym może świadczyć? Czy jest to bardzo poważne? Jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy? Czy mam się czym martwić, czy mogę jednak spać spokojnie. Proszę o pomoc. Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 48 LAT ponad rok temu

Parenting.pl

Parenting.pl to nowoczesny portal przeznaczony przede wszystkich dla obecnych i przyszłych rodziców, ale również dla osób zainteresowanych tematyką związanych z rozwojem i zdrowiem dziecka. Serwis posiada bogatą bazę treści.

Nie zadał Pan konkretnego pytania w sprawie rozpoznania prawdopodobnie postawionego po badaniu histopatologicznym wycinków z błony śluzowej zapewne żołądka. Wynik określa niewielkiego stopnia (jeden + w skali 3 + stopniowej) stan zapalny w śluzówce z niewielkiego stopnia metaplazją, czyli zamianą nabłonka dojrzałego żołądkowego w jelitowy. Metaplazja jest następstwem przewlekłego stanu zapalnego i nie ma podłoża przednowotworowego. Określenie "Indefinite for dysplasia" oznacza niejednoznaczność w tym, że jest to dysplazja (nie ma potwierdzenia). W takim przypadku zaleca się obserwację i leczenie stanu zapalnego. Leczeniem i decyzją co do dalszego postępowania powinien zająć się gastroenterolog.

Specjalista chirurgii ogólnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy