Przełyk Barretta, metaplazja jelitowa

Szanowny Panie Doktorze, moje rozpoznanie to: Przełyk Barretta, Metaplazja jelitowa 20% ( co oznacza te 20% nie mam w ogóle pojęcia ), Nabłonek przełyku prawidłowy. Badanie z dnia 20.11.2015. Cóż ten wynik oznacza i kiedy Pańskim zdaniem należy zrobić kolejną gastroskopię? Czy też należy zastanowić się nad leczeniem metodą "halo" i czy jest ona u nas dostępna? Z góry pięknie dziękuję za odpowiedź.

W wypadku stwierdzenia ogniska metaplazji jelitowej bez zmian dysplastycznych badanie wykonuje się po upływie roku, a następnie co 3 lata. Stwierdzenie dysplazji małego stopnia jest wskazaniem do wykonania panendoskopii raz w roku. Rozpoznanie zaś dysplazji dużego stopnia jest wskazaniem do leczenia metodami endoskopowymi lub w razie braku zgody pacjenta, do wykonywania badań kontrolnych z biopsją co 3 miesiące. Rozpoznanie dysplazji dużego stopnia musi być potwierdzone przez drugiego patomorfologa wyspecjalizowanego w gastroenterologii.