Jak ocenić ten wynik badania jelit?

Proszę o interpretację wyniku: Wynik badania histopatologicznego, wiek: 31 lat Rozpoznanie kliniczne: punktowe zgrubienie błony śluzowej tuż poniżej linii "Z", tworzący się polip wartowniczy Material: wpust - tuż poniżej linii "z" Pojedynczy, nieco polipowato rozrośnięty drobny fragment błony śluzowej typu wpustowego z dość skąpymi naciekami zapalnymi w podscielisku z komórek limfoidalnych i z obecnością grudki chłonnej na obrzeżu wycinka. Widoczny niewielki rozrost warstwy muscularis mucosae oraz ogniskowy wzrost ilość eozynofilow do 15/1 HPF. Zanik ( ) Metaplazja jelitowa (-). Wskazana dalsza kontrola kliniczna. Z góry bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia. Bardzo dobrze natomiast, że wykonała Pani kontrolne badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Na podstawie przeprowadzonej endoskopii wraz z pobranym odcinkiem, można by wywnioskować, że stwierdzono zakażenie bakterią H. pylori wraz z obecnością nacieku zapalnego z liczną zawartością limfocytów. Stan taki mógłby wskazywać na przewlekłe zapalenie żołądka, wywołany między innymi zakażeniem wspomnianą bakterią.

Ponadto zauważono obecność zmian polipowatych w obrębie błony śluzowej żołądka. Jest to prawdopodobnie zmiana łagodna, jednak mogłaby przekształcić się w złośliwą, dlatego niezbędna tu może być interwencja lekarska.

Zalecamy Pani konsultację z lekarzem gastrologiem, który po analizie badania endoskopowego zdecyduje o dalszym postępowaniu oraz leczeniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-nie-nalezy-lekcewazyc-polipow-jelit-i-zoladka

https://portal.abczdrowie.pl/zakazenie-helicobacter-pylori

A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/naciek-zapalny-z-komorek-limfoidalnych-w-wyniku-gastroskopii

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.