Co należy robić z tym włókniakiem?

Moja córka ma z badań prześwietlenia stwierdzonego włókniaka niekostniejacego w kości prawej nogi.Mamy zrobić biopsję,co to oznacza?Bardzo się boję o nią co mam zrobić?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy niepokój związany ze stanem zdrowia Pani córki. Najważniejszą jest jednak, iż było już wykonane badanie, które mogło dać wstępną diagnozę.

Warto wykonać dalszą diagnostykę w postaci biopsji wykrytej zmiany, że móc całkowicie wykluczyć lub potwierdzić jej charakter.

Niekostniejący włókniak jest pewnym rodzajem niezłośliwego nowotworu, który składa się z tkanki włóknistej, zastępującą prawidłową kość. Jeżeli zmiana jest niewielka, zazwyczaj jest do dalszej obserwacji, większe natomiast mogą być poddane usunięciu.

Włókniaki o dużych rozmiarach mogą powodować patologiczne złamania, a także obrzęk kończyny.

Z racji odległości, trudno jest ocenić stan zdrowia Pani córki, dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem ortopedą oraz chirurgiem. Po przeprowadzonej biopsji, specjalista będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu oraz ewentualnym leczeniu.

Życzymy Pani córce szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została również przedstawiona w poniższym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/biopsja

A odpowiedzi na podobne pytania można przeczytać pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/podejrzenie-wlokniaka-niekostniejacego

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-zmiana-o-charakterze-lagodnym-najpewniej-wlokniak-niekostniejacy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.