Witamy,
Niestety, wiele osób posiada genetyczne predyspozycje do tworzenia się takiego rodzaju zmian. Włókniaki dość często występują zarówno wśród młodszych, jak i starszych osób.
Włókniaki, które można podzielić na miękkie i twarde, są łagodnymi zmianami tkanki łącznej. Nie powodują zazwyczaj bólu, świądu, czy pieczenia, jednak mogą stanowić problem estetyczny, podobnie jak w Pani przypadku. Do głównych czynników odpowiadających za powstawanie włókniaków można by zaliczyć głównie predyspozycje genetyczne, ale również częste podrażnienia skóry (przez niewłaściwą odzież), wiek, u osób chorych na cukrzycę, otyłych, a także z chorobami autoimmunologicznymi.
Ze względu na pewną odległość, trudno jest dokładnie ocenić Pani zmianę na powiece. Zalecamy w razie wątpliwości ponownie skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który na pewno dobierze właściwą metodę usunięcia tej zmiany, aby poprawić Pani komfort.
Najczęstszą metodą pozbycia się włókniaków jest wycięcie chirurgiczne, zastosowanie lasera, elektrokoagulacji lub zabiegu kriochirurgicznego. Czasem można spróbować przyjmowania zastrzyków sterydowych.
Można zastosować olejek herbaciany, jednak takie metody mogą przynieść tylko chwilową ulgę, gdzie problem i tak zostanie. Nie polecamy na własną rękę stosowania niesprawdzonych metod, gdyż tym sposobem można by sobie tylko zaszkodzić.
Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/wlokniak-rodzaje-przyczyny-leczenie
https://portal.abczdrowie.pl/wlokniak-twardy
https://parenting.pl/wlokniak-to-lagodna-zmiana-nowotworowa-zobacz-co-warto-o-nim-wiedziec-wideo
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co może być powodem pojawiania się włókniaków miękkich? – odpowiada Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek
- Czy włókniaki odpadną? – odpowiada Lek. Karol Gołębiewski
- Skąd się biorą włókniaki? – odpowiada Dr hab. n. med. Magdalena Baśkiewicz-Hałasa
- Co może oznaczać ta gulka na udzie? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co należy zrobić z tym włókniakiem? – odpowiada Lek. Izabela Lenartowicz
- Czy krwawienie z rany po wycięciu włókniaka jest normalne? – odpowiada Paweł Żmuda-Trzebiatowski
- Czy to faktycznie włókniaki? – odpowiada Dr n. med. Krzysztof Gierlotka
- Jak wygląda zabieg wycięcia włókniaka z piersi? – odpowiada Dr n. med. Sławomir Kaczmarek
- Dlaczego włókniak zmienił barwę na czarną? – odpowiada Lek. Izabela Lenartowicz
- Ziarnina po przekłuciu ucha – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka