Co może oznaczać ta gulka na udzie?

dzien dobry. od jakiegos czasu wyczuwam palcem na udzie, na wewnetrznej stronie, zgrubienie, ktore wydaje mi sie byc zyla. nie widac jej, nie boli przy dotyku, ale jest wyczuwalna. czy powinnam pokazac to chirurgowi naczyniowemu?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Z przedstawionego opisu może wynikać, że wyczuwalna przez Panią zmiana na udzie to tłuszczak, włókniak lub żylak.

Tłuszczak to niezłośliwy nowotwór tkanki łącznej. Niewielki i miękki w dotyku guzek pojawić się może na całym obszarze ciała. Zlokalizowane są głównie w okolicach brzucha, pleców, ud, karku i tułowia. Zmiana ta nie wywołuje dolegliwości bólowych.

Czynniki, które wpływają na powstawanie tłuszczaków to: predyspozycje genetyczne, nadwaga, czy choroby autoimmunologiczne.

Włókniak to zmiana zaliczana do łagodnych nowotworów, niestanowiąca zagrożenia dla zdrowia i życia. Powstaje z rozrostu tkanki łącznej włóknistej i charakteryzuje się nieregularnych kształtem. Występuje w postaci miękkiej i twarde i nie daje dolegliwości bólowych.

Zmiany te pojawiają się przede wszystkim u osób otyłych, chorych na cukrzycę oraz choroby autoimmunologiczne.

Żylaki natomiast są efektem niewydolności żylnej. Mają postać widocznych pod skórą żył, często wyczuwalnych pod skórą w formie gulki.

Proponujemy wizytę u chirurga naczyniowego w celu postawienia trafnej diagnozy. Specjalista zdecyduje o dalszej diagnostyce i ewentualnej farmakoterapii.

Z łatwo dostępnych środków można wypróbować maści z kasztanowca lub olejku z drzewa herbacianego.

Podobna tematyka została poruszana w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zylaki-konczyn-dolnych

https://portal.abczdrowie.pl/wlokniak-rodzaje-przyczyny-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/tluszczak

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.