Co oznacza taki obraz RTG kości?

Syn lat 11.5 Podejrzenie osgood -schlattera Badanie rtg z dn .06.10.2021 Nieregularny zarys guzowatosci k.piszczelowej .Podejrzenie osgood -schlatera Od 11/2021 do 06/2022 była zastosowana u syna rehabilitacja w postaci lasera (3 razy w tyg ) .Brak aktywności fizycznej przez ten czas . Zdj .kontrolne po tym czasie 31.08.2022 Opis :kosci w wieku rozwojowym Rozpoznanie kliniczne : Martwica septyczna guzowatosci kosci piszczelowej Nieco nieregularny zarys jadra kostnienia guzowatosci kosci piszczelowej (w mniejszym stopniu w porównaniu z bad.poprzednim 10/2021 nieco powyżej guzowatosci tk.miekkich widoczny jest wolny fragment kostny 2.5 mm,niewielkie pogrubienie cienia tk.miekkich okolicy guzowatosci piszczelowej.Poza tym struktury kostne na uzyskanych projekcjach bez uchwytnych zmian patologicznych w obrazie RTG. Pytanie : czy jest poprawa ? SYN trenuje Rugby czy może wrócić do treningów?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Na początek warto zaznaczyć, że dobrze, iż przeprowadzano diagnostykę oraz wprowadzono fizjoterapię, która prawdopodobnie w pewnym stopniu poprawiła stan kości.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić aktualny stan zdrowia Pani dziecka. Zalecamy tutaj konsultację z ortopedą dziecięcym, który po analizie i porównaniu zdjęć RTG zadecyduje o dalszym postępowaniu i ewentualnym rozszerzeniu diagnostyki. Specjalista również oceni, czy możliwy jest powrót do sportu.

Choroba Osgooda-Schlatera może częściej występować u dzieci w wieku od 10 do 15 lat. Najczęstszą przyczyną tej przypadłości jest dość szybki wzrost oraz przeciążenia po intensywnym uprawianiu sportu.

Nie ma konkretnej metody leczenia takiego schorzenia, najczęściej stosuje się fizykoterapię, jak laser, czy pole magnetyczne oraz odpoczynek od wzmożonej aktywności fizycznej.

Istnieje przypuszczenie, że przeprowadzona fizjoterapia poczyniła pewne postępy, które można by wywnioskować z kolejnego zdjęcia RTG.

Życzymy Pani dziecku szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-osgood-schlattera

A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/guzowatosc-kosci-piszczelowej

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.