Czy powinienem coś jeszcze zrobić poza dezynfekcją?

Pod wpływem alkoholu odciąłem sobie 4 włókniaki miękkie pod pachą które mam ponad 3 lata, powierzchnię zdezynfekowałem przed i po spirytusem, czy powinienem coś jeszcze poza dezynfekcją zrobić ? Ranki są mniejsze niż przy zacięciu się podczas golenia.
MĘŻCZYZNA, 37 LAT 3 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Opisana przez Pana praktyka jest niebezpieczna dla zdrowia. W tej sytuacji najlepiej będzie, jeżeli uda się Pan na konsultację lekarską. Najlepiej skontaktować się z chirurgiem lub dermatologiem, który oceni stan skóry czy nie doszło do jakichś komplikacji. Dopiero podczas bezpośredniej obserwacji lekarz wskaże dalsze postępowanie.

Proszę pamiętać, że wszelkie włókniaki zawsze powinny podlegać ocenie specjalisty. Bardzo łatwo pomylić je można z innymi zmianami skórnymi, np. brodawkami lub pieprzykami, które należy wcześniej zbadać przy pomocy urządzenia zwanego dermatoskopem. Niektóre z nich, jak np. czerniak stanowi a poważne zagrożenie dla zdrowia. W związku z tym samodzielne usuwanie włókniaków w domu niesie ze sobą poważne ryzyko.

Włókniaki najlepiej więc usuwać w gabinecie pod okiem specjalisty. Wśród popularnych metod jest m.in. laseroterapia, która nie pozostawia dużych widocznych blizn. Inne metody to kriochirurgia, w przebiegu której zamraża się taką zmianę z użyciem ciekłego azotu. Włókniaki, szczególnie te głęboko osadzone można również usuwać chirurgicznie.

Więcej na temat tych zmian piszemy w jednym z artykułów opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl: https://portal.abczdrowie.pl/wlokniak-rodzaje-przyczyny-leczenie

Warto też sprawdzić, jak na pytania o podobnej tematyce odpowiadają eksperci portalu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-usuwa-sie-wlokniaki

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-sa-sposoby-na-usuniecie-wlokniakow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.