Zapytaj lekarza

7 3 9 , 9 7 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mogę w przyszłości zachorować na nowotwór?

Dzień dobry. Chciałam się zapytać czy jest możliwość abym mogła w przyszłości zachorować na nowotwór. Mój tata zmarł na raka płuc z przerzutami na mózg. Dziadek także. Moja babcia, ciocie i moja siostra na raka piersi z przerzutami na mózg. Czy jest konieczność abym zgłosiła się do genetyka.
KOBIETA, 41 LAT około miesiąca temu

Wizyta u onkologa bez skierowania

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

faktycznie wiele z nowotworów może być dziedziczonych – ponieważ Pani jest obciążona, co potwierdza wywiad rodzinny, wskazane jest, by zgłosiła się Pani do poradni genetycznej. Choć nowotwory często są indukowane przez czynniki zewnętrzne, to w 5-10% powodem wystąpienia jednego z nich mogą być predyspozycje rodzinne. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku gdy nowotwór pojawi się np. u rodziców czy rodzeństwa.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/naukowcy-ujawnili-22-rodzaje-nowotworow-ktore-sa-dziedziczne.

Oczywiście nie ma powodu, by wpadała Pani w panikę, ponieważ dziedziczenie skłonności do nowotworu nie jest jednoznaczne z zachorowaniem na niego, niemniej warto zachować środki ostrożności, by móc w porę zareagować.

Jeśli jest Pani zainteresowana, odsyłam do naszych artykułów, być może okażą się pomocne: https://portal.abczdrowie.pl/nowotwory-czy-sa-zapisane-w-genach oraz https://portal.abczdrowie.pl/jak-powstaje-nowotwor.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy