Zapytaj lekarza

7 4 0 , 5 5 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zwiększenie ryzyka zachorowania na raka

Witam! Nazywam się Natalia, skończyłam lat 20, moje pytanie dotyczy podwyższonego ryzyka zachorowania na raka piersi, jajnika czy też szyjki macicy. Moja babcia zmarła w wieku 65 lat na raka piersi. Był to typ złośliwy. Oprócz tego cała moja rodzina, w szczególności część, która znała moją babcię z czasów jej młodości, cały czas mi wytyka uderzające podobieństwo do niej, jeśli chodzi o wygląd. Stąd też moje pytanie - czy biorąc pod uwagę te fakty, mam powody do obaw i znajduję się w grupie zwiększonego ryzyka? Oprócz tego w mojej rodzinie występuje duża zachorowalność na różne rodzaje tej choroby. W czerwcu ubiegłego roku zmarł ojciec mojej mamy. Zaczęło się od raka prostaty, a skończyło na przerzutach do kości, jak i krwi. Z kolei ojciec ojca zmarł na raka płuc, i z tego co mi wiadomo, żołądka. Poza tym 3 kuzynki ojca są już po zabiegach usunięcia piersi. Kolejne pytanie - jeżeli jestem w tej grupie podwyższonego ryzyka, to co mogę zrobić? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Czynniki predysponujące do raka piersi

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

nie można wykluczyć, że ma Pani podwyższone ryzyko raka piersi. Wywiad rodzinny jest jednym z istotniejszych kryteriów. Najlepszym sposobem na uchronienie się przed rozwojej nowotworu jest częsta kontrola. Wskazane jest badanie USG, oraz samokontrola piersi (raz w miesiącu). Badanie USG zleci Pani lekarz ginekolog, powinien on także regularnie badać Pani piersi. Odradzałabym stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Możliwe jest także wykonanie badań genetycznych na obecność mutacji w genie BRCA1 i BRCA2. Brak tej mutacji nie oznacza jednak, że rak piersi nie wystąpi, dlatego najistotniejsza jest wspomniana wcześniej kontrola piersi.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy