Jak wygląda profilaktyka raka sutka?

Witam! Mam 28 lat. Moje piersi są o utkaniu gruczołowym. Kilka lat temu miałam torbiele w obu piersiach. Jak urodziłam dziecko, mniejsze torbiele zniknęły, ale jeden został, który co prawda zmniejszył się, w tej chwili ma 5 mm. Dodam, że moja siostra zachorowała na raka sutka, gdy miała 29 lat. Robiłam testy genetyczne - wyszły ujemne, ale ciągle prześladuje mnie myśl, że i ja zachoruję. Co jeszcze mogę zrobić w tym kierunku oprócz tego, że kontroluję się co pół roku na USG? Czy muszę robić jakieś dodatkowe badania, biopsję itp? Z góry dziękuję za odpowiedź i proszę o szybką pomoc. Pozdrawiam.

Witam serdecznie!

Dobrze, że zgłosiła się Pani na badania do Poradni Genetycznej. Uważa się, że jeżeli nie zostanie stwierdzona mutacja genowe BRCA1 lub BRCA2, ryzyko zachorowania na raka piersi u najbliższej krewnej osoby, która zachorowała, jest zbliżone do ryzyka u kobiety bez takiego obciążenia. Oczywiście istotnie wyższe ryzyko zachorowania u Pani byłoby gdyby u Pani wystąpiła mutacja, ale na szczęście tak nie jest.

Rozumiem jednak, że taka sytuacja jest dla Pani dużym obciążeniem psychicznym. Jedynym wyjściem z takiej sytuacji jest faktycznie częste wykonywanie badań kontrolnych, częściej niż zaleca się w ogólnej populacji. Zatem z pewnością do aktualnych badań powinno należeć badanie USG - co 6 - 12 miesięcy, razem z badaniem lekarskim. Warto aby co miesiąc przeprowadzała Pani samobadanie piersi, o zasadach wykonywania piszemy w serwisie: http://portal.abczdrowie.pl/samobadanie-piersi

W 35 roku życia warto wykonać pierwsza mammografię. Następnie badania mammograficzne w schemacie - co 2 lata po 40 roku życia. Oczywiście nadal będzie konieczne wykonywanie badania USG.

Pozdrawiam serdecznie