Co oznacza ta wklęsła brodawka?

Dzień dobry! Jakiś czas temu zauważyłam, że prawa brodawka sutkowa stała się wklęsła. Wcześniej jej wygląd był normalny. Dodatkowo odczuwam delikatny ból w prawej piersi, ale nie wyczułam żadnego guzka podczas samobadania. W mojej rodzinie z dwóch stron występował rak piersi. Mam 21 lat, czy mimo młodego wieku powinnam się martwić? Do jakiego lekarza powinnam się udać? Z góry dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ryzyko populacyjne zachorowania na nowotwór piersi wynosi 10%, ale u kobiet, które obciążone są w wywiadzie – czyli w rodzinie już występował nowotwór piersi, to ryzyko jest dużo wyższe. Dlatego takie kobiety powinny wykonać badania genetyczne, które pomogą w ustaleniu, czy pacjentka jest nosicielką mutacji w genach BRCA1 lub BRCA2, czyli najczęściej obecnych w takim wypadku.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/brca1-i-brca2.

Dlatego też nie powinna Pani zwlekać z wizytą u lekarza, na co wskazuje także dolegliwość, o której Pani wspomina. O ile ból piersi czy niewielkie guzki, wyczuwane czasem przez kobiety podczas samobadania często nie są wbrew pozorom niczym niepokojącym, o tyle nagłe wklęśnięcie brodawki powinno zapalić ostrzegawczą lampkę. Oczywiście wciągnięcie brodawki sutkowej nie jest jednoznaczne z obecnością raka piersi, niemniej nie sposób tego wykluczyć. Pojawienie się nowotworu złośliwego faktycznie jest domeną osób po 50. roku życia, ale w przypadku pacjentów obciążonych w wywiadzie rodzinnym, nowotwór może rozwijać się wcześniej.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-raka-piers.

Stąd też może Pani skonsultować się z internistą, który wystawi skierowanie do onkologa lub umówić na wizytę do ginekologa w celu wykonania badania USG.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/zmiany-lagodne-w-piersiach.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.