Czy torbiel może przekształcić się w raka?

Mam 24 lata. Trzy miesiące temu skończyłam karmić dziecko. Od jakiegoś czasu pobolewa mnie lewa pierś. Ostatnio wykonałam usg piersi i oto wynik: Obie piersi o utkaniu gruczołowo-tłuszczowym, bez litych podejrzanych zmian ogniskowych, w piersi lewej na godz. 12 torbiel o średnicy 5 mm. Przewody mlekowe nie poszerzone, doły pachowe bez patologicznych węzłów chłonnych. Dodam,z że moja mama i babcia chorowały na raka piersi.

Witam serdecznie,

Torbiele nie mają raczej tendencji do przekształcania się w zmianę nowotworową, chyba, że jest to tzw. torbiel wielokomorowa (zawierająca w środku przegrody). U Pani torbiel jest niewielka, a zważywszy na niedawne zaprzestanie karmienia piersią należałoby badanie powtórzyć za 6 miesięcy. Skoro i Mama, i Babcia chorowały na raka piersi, najlepiej aby zgłosiła się Pani do Poradni Genetycznej, gdzie są przeprowadzane badania genetyczne w kierunku genetycznego obciążenia rakiem piersi (mutacja BRCA1 i BRCA2). Nosicielki mutacji mają bardzo wysokie ryzyko zachorowania na raka piersi (80-90%). Jeżeli u Pani obecność mutacji nie potwierdzi się, i tak zostanie Pani objęta specjalnym programem badań kontrolnych dla kobiet z rodzinnym występowaniem raka piersi.

Pozdrawiam serdecznie