Zapytaj lekarza

7 4 2 , 6 2 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy torbiel może przekształcić się w raka?

Mam 24 lata. Trzy miesiące temu skończyłam karmić dziecko. Od jakiegoś czasu pobolewa mnie lewa pierś. Ostatnio wykonałam usg piersi i oto wynik: Obie piersi o utkaniu gruczołowo-tłuszczowym, bez litych podejrzanych zmian ogniskowych, w piersi lewej na godz. 12 torbiel o średnicy 5 mm. Przewody mlekowe nie poszerzone, doły pachowe bez patologicznych węzłów chłonnych. Dodam,z że moja mama i babcia chorowały na raka piersi.
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Suplementy diety w menopauzie

Menopauza to jeden z najtrudniejszych okresów w życiu kobiety. Jak sobie radzić w tym czasie? Na pewno warto zmienić tryb życia, a przede wszystkim dietę. Obejrzyj film i dowiedz się więcej o suplementach diety w menopauzie.

Witam serdecznie,

Torbiele nie mają raczej tendencji do przekształcania się w zmianę nowotworową, chyba, że jest to tzw. torbiel wielokomorowa (zawierająca w środku przegrody). U Pani torbiel jest niewielka, a zważywszy na niedawne zaprzestanie karmienia piersią należałoby badanie powtórzyć za 6 miesięcy. Skoro i Mama, i Babcia chorowały na raka piersi, najlepiej aby zgłosiła się Pani do Poradni Genetycznej, gdzie są przeprowadzane badania genetyczne w kierunku genetycznego obciążenia rakiem piersi (mutacja BRCA1 i BRCA2). Nosicielki mutacji mają bardzo wysokie ryzyko zachorowania na raka piersi (80-90%). Jeżeli u Pani obecność mutacji nie potwierdzi się, i tak zostanie Pani objęta specjalnym programem badań kontrolnych dla kobiet z rodzinnym występowaniem raka piersi.

Pozdrawiam serdecznie

Specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu publikacji specjalistycznych z zakresu kardiologii, onkologii oraz chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy