Mutacja genetyczna a antykoncepcja hormonalna

Witam! Mam 21 lat. Moja mama chorowała na raka piersi. Po badaniach okazało się, że występuje u mnie mutacja genetyczna. Czy w takim wypadku mogę przyjmować pigułki antykoncepcyjne?

Witam serdecznie!

Zakładam, że chodzi o mutację genu BRCA1 lub/i BRCA2. Obecny stan wiedzy wskazuje na to, że w przypadku nosicielek mutacji genu BRCA1 i BRCA2 poniżej 25. roku życia, stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych jest niewskazane. Wykazano, że antykoncepcja hormonalna w tym wieku, trwająca powyżej 5 lat zwiększa ryzyko rozwoju raka piersi do 35%. Inaczej jest w przypadku kobiet starszych, powyżej 30. roku życia - paradoksalnie u nich, stosowanie antykoncepcji hormonalnej zmniejsza ryzyko rozwoju raka piersi.

Na dziś zatem nie zalecałabym Pani antykoncepcji hormonalnej.

Proszę pamiętać także o regularnych badaniach konrtolnych zalecanych w przypadku posiadania zmutowanego genu:

- samokontrola piersi od 20. roku życia co miesiąc;
- badanie piersi przez lekarza (co 6-12 miesięcy) od 25. roku życia;
- badanie USG piersi od 25. roku życia, nie rzadziej niż raz w roku;
- badanie piersi z zastosowaniem rezonansu magnetycznego jądrowego (MR) od 25. roku życia co roku (jeśli będzie dostępne);
- mammografia w wieku 25-29 lat przynajmniej jedna, od 30. do 40. roku życia co 1-2 lata, później co roku;
- badania ginekologiczne i cytologiczne od 25. roku życia co roku;
- badanie USG narządu płciowego od 25. roku życia co roku;
- badanie markera CA 125 w surowicy, od 30. roku życia co roku.