Czy rak piersi jest dziedziczny?
Witam. Moja mama w 5 lat temu (w wieku 50 lat) zachorowała na raka piersi. Mam 20 lat. Czy rak piersi jest dziedziczny? I od którego roku życia przysługują mi bezpłatne badania (tj cytologia, mammografia). Oprócz tego biorę tabletki antykoncepcyjne (Microgynon21). Czy może mieć to jakikolwiek wpływ jeżeli chodzi o podwyższenie ryzyka wystąpienia nowotworu?

KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu
Lek. Marta Gryszkiewicz
97 poziom zaufania
Istnieją typy nowotworów piersi, które są dziedziczone. Dzieje się to za sprawą mutacji genów BRCA1 i 2. Mammografia refundowana jest po ukończeniu 40 roku życia. Cytologia między 25 a 59 rokiem życia. Jeśli jest Pani aktywna seksualnie sugeruję wykonanie tego badania już teraz i powtarzać je systematycznie minimum raz na dwa lata. Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jajnika i endometrium (raka trzonu macicy). Jeśli chodzi o korelację między zażywaniem doustnych środków antykoncepcyjnych a rakiem piersi polecam lekturę artykułu pod poniższym linkiem: http://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-a-rak-piersi