Czy jest możliwe, że jestem obciążona genetycznie?

Witam chciałabym się dowiedzieć jak to jest z dziedziczeniem chorób nowotworowych. Moj dziadek w wieku 83 lat zmarł na nowotwór płuc z przerzutami do ucha środkowego, a babcia w wieku 85lat właśnie sie dowiedziała ze ma nowotwór dróg rodnych oboje od lat byli leczeni na różne schorzenia. moje pytanie czy mogę być obciążona genetycznie?

Lek. Paweł Szadkowski

Zazwyczaj choroby dziedziczone genetycznie występują znacznie wcześniej (przykładowo rak piersi związany z genem BRCA często występuje już u kobiet w wieku 40 lat). Warto się zastanowić, czy dziadek palił papierosy (jest to najczęstsza przyczyna raka płuca, nie mająca żadnego związku z genami). Napisała Pani, że byli leczeni na różne schorzenia, ale nie podała Pani na jakie - może Pani dowiedzieć się dokładnie, na co dziadkowie chorowali i porozmawiać z lekarzem pierwszego kontaktu, na temat dziedziczenia tych chorób.