Brodawczak piersi zdiagnozowany za pomocą biopsji cienkoigłowej

Po badaniu USG lekarz stwierdził 7 mm zmianę w piersi. Miałam zrobioną biopsję cienkoigłową (dwa wkłucia) i lekarz stwierdził, że jest to brodawczak z niewielką atypią. Czy biopsja cienkoigłowa to badanie dokładne i czy badanie histopatologiczne może zmienić diagnozę?

Witam serdecznie!

Zazwyczaj biopsja cienkoigłowa jest jednym z elementów diagnostyki i stanowi uzupełnienie badania klinicznego (czy jest w piersi guz, wyciek) oraz badań obrazowych jak USG lub mammografia. Zmiany brodawczakowate w biopsji cienkoigłowej zazwyczaj potwierdzają podejrzenie brodawczaka. Taki guz, choć ma charakter łagodny trzeba wyciąć, ponieważ istnieje ryzyko zezłośliwienia.
Oczywiście najbardziej dokładne jest badanie histopatologiczne czyli wyciętej tkanki. Niemniej badanie biopsji cienkoigłowej pozwala na wstępne postawienie diagnozy i podjęcie dalszych kroków (np. usunięcie lub obserwacja).

Pozdrawiam serdecznie