Guzek w piersi i wklęsła brodawka

Witam. Od około dwóch lat mam wklęsłą brodawkę. Robiłam mammografię i usg w szpitalu, ale nie wykazały niczego niepokojącego. W zeszłym tygodniu byłam u onkologa i podczas badania usg lekarz stwierdził, że mam guzek przy brodawce. Czemu podczas mammografii nic nie wykazło? Robiłam ją miesiąc temu. Brodawka boli mnie. To taki kłujący ból. Dostałam skierowanie na wycięcie guzka. I sama nie wiem, czy jechać, czy nie. Czemu od razu wycięcie, a nie biopsja? Czy dlatego, że guzek jest mały?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Czasami niektóre zmiany w piersi/guzki widoczne są jedynie w badaniu mammograficznym, a nie USG, i odwrotnie. Niestety, trudno mi powiedzieć, dlaczego akurat lekarz zdecydował się od razu na wycięcie guzka a nie biopsję, ale z pewnością miał ku temu powody.

Decyzja o postępowaniu w przypadku guza w piersi zazwyczaj uzależniona jest od wielu czynników. Jednym z istotnych jest wiek pacjentki (po menopauzie większe prawdopodobieństwo zmiany złośliwej), usytuowania guzka, jego wielkości i "wyglądu" w badaniach obrazowych. Nie napisała Pani, czy kiedykolwiek zauważyła Pani wyciek z brodawki sutkowej. Pytam dlatego, że często guzki zlokalizowane w pobliżu brodawki sutkowej to brodawczaki - łagodne guzy, które jednak a priori powinno się usuwać, gdyż istnieje ryzyko ich zezłośliwienia. Najczęstszym objawem brodawczaka jest właśnie wyciek z brodawki sutkowej.
Jeżeli ma Pani wątpliwości, co do decyzji o wycięciu guzka, proszę porozmawiać o tym z lekarzem prowadzącym.

Pozdrawiam serdecznie

Niektóre guzy nie są widoczne w mammografii. Uzupełniającym badaniem jest USG, które koniecznie musi Pani wykonać przed decyzją o operacji.
dr Joanna Jędrys
Centrum Medyczne DBAJ O PIERSI
ul.Janickiego 1A Kraków