Tabletki antykoncepcyjne a guzki w piersi

Witam, pół roku temu lek. chirurg wyciął mi guzka, który okazał się gruczolakowłókniakiem, zostały mi jeszcze 2, po jednym w każdej piersi. Za tydzień idę na kolejny zabieg. Natomiast od 3 miesięcy biorę tabletki antykoncepcyjne ze względu na PCOS, które przepisał mi lekarz endokrynolog. Czy jedno z drugim może mieć coś wspólnego. Czy tabletki antykoncepcyjne mogą być przyczyną powstawania nowych guzków, czy przez nie mogą się powiększać czy uzłośliwić?

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Zazwyczaj powstawanie gruczolakowłókniaków jest wynikiem zaburzenia równowagi hormonalnej w organizmie (nadmiaru estrogenów w stosunku do progesteronu). Podawanie leków zawierających estrogeny może prowadzić do powiększania się już obecnych guzów, nie prowadzi natomiast do ich zezłośliwienia. Niektóre tabletki antykoncepcyjne mogą być stosowane w przypaku gruczolakowłokniaków, ale muszą być odpowiednio dobrane. U Pani dodatkowym problemem jest PCOS, które należy leczyć. Proponuję poinformować endokrynologa o zmianach w piersiach. Wiedząc o tym, zadecyduje, czy utrzymać dotychczasowe leczenie, czy zmienić.

Pozdrawiam serdecznie