Co oznaczają te guzki w piersiach?

Mam guzki (jakby dwa - trzy) w obu piersiach. Przesuwają się i są bolące. Bardziej tkliwe przed miesiączka tak że nie mogę dotknąć piersi. Po miesiączce jakby się zmniejszały i kolejno znowu powiększały przez. Czy jest powód do zmartwień?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

ciężko stwierdzić, jaka jest przyczyna pojawienia się guzków w piersiach bez wcześniejszego zbadania. I choć większość guzków nie stanowi zagrożenia, to najlepiej konsultować ich pojawienie się ze specjalistą.

Jeśli guzki w piersi zmieniają się w trakcie cyklu miesiączkowego, to możliwe, że związane są ze zmianami hormonalnymi. W takim przypadku najczęściej ustępują one samoistnie.

Guzki w piersiach często mają postać łagodną – mogą to być włókniaki lub gruczolakowłókniaki, torbiele, tłuszczaki lub brodawczaki. Diagnostyką oraz leczeniem ich zajmuje się jednak lekarz, dlatego zachęcamy do wizyty u ginekologa.

Temat ten został opisany szerzej w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/guzek-w-piersi.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.