Co mogę zrobić z tym guzkiem w piersi?

Mam 25 lat, w lewej piersi pojawił się guzek, nie jest duży, da się go wyczuć pod palcami, przesuwa się i boli. Przed miesiączka jest bardziej wyczuwalny niż w innym czasie. Mam już go pół roku, liczyłam, że zniknie.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Guzki wyczuwalne w piersi często stanowią powód do zmartwienia, jednakże zazwyczaj nie oznaczają niczego niepokojącego. Takie zmiany mogą wynikać z wielu przyczyn, jednak zawsze powinny być pod stałą obserwacją w celach profilaktycznych.

Wyczuwalne guzki w piersiach występują bardzo często u kobiet w różnym wieku, zarówno w okresie dojrzewania, jak i menopauzy.

Zgrubienia na piersiach najczęściej są wynikiem zmian hormonalnych zachodzących u kobiet w cyklu płciowym. Do takich zmian można by zaliczyć między innymi: włókniakogruczolaki, torbiele, guzy łagodne oraz złośliwe.

Pierwsze wspomniane zmiany pojawiają się głównie u młodych kobiet i powstają z komórek gruczołowych. Mają one gładką powierzchnię, regularne brzegi, są miękkie w dotyku i z łatwością się przesuwają. Nie są one bolesne a ich rozwój trwa dość długo.

Torbiele zaś, jako wyczuwalne guzki są pęcherzykami wypełnionymi płynem. Mogą występować w jednej lub obu piersiach naraz. Są one gładkie, okrągłe i bardzo łatwo się przesuwają. Związane są zazwyczaj ze zmianami zachodzącymi podczas cyklu menstruacyjnego. W przypadku dużych torbieli mogą pojawić się dolegliwości bólowe.

Guzy łagodne i złośliwe również są zmianami wyczuwalnymi w piersiach. Jednakże w przypadku ich złośliwego charakteru, można je odróżnić tym, że są nieprzesuwalne, mają nieregularne brzegi, a także występowaniem zmian skórnych wokół piersi i powiększonymi okolicznymi węzłami chłonnymi.

Ze względu na odległość, trudno jest wskazać dokładny charakter zmiany, którą Pani zaobserwowała. Zalecamy, zatem konsultację z lekarzem ginekologiem, który po badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszych badaniach i leczeniu.

Pomocne mogą tu być takie badania, jak USG piersi, pełna morfologia krwi oraz badanie poziomu hormonów płciowych.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/guzek-w-piersi

https://portal.abczdrowie.pl/rak-piersi

https://portal.abczdrowie.pl/torbiele-piersi

https://portal.abczdrowie.pl/cysta-na-piersiach

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.