Jak ocenić ten wynik badania piersi u 37-latki?
Witam, mam 37 lat. Otrzymałam wynik usg piersi. Prawa bez zmian W lewej zmiana hypoechogeniczna Policykliczna 8,5 mm x8mm. Lekarz nie wie co to i wysyła mnie na biopsje. Jestem przerażona.

KOBIETA, 37 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Dzień dobry,
podczas badania USG piersi uwidocznione są tkanki piersi, dzięki czemu możliwe jest wykrycie zmian i zaplanowanie dalszego postępowania medycznego. Zmiana wykryta u Pani ma charakter hypoechogeniczny, co oznacza zmniejszoną gęstość otaczających ją tkanek. Przy takim charakterze zmiany najczęściej zleca się wykonanie biopsji cienkoigłowej i pobranie materiału do badania histopatologicznego. Jest to standardowa procedura, dlatego proszę się nie denerwować. W większości przypadków takie zmiany nie są groźne. W opisie, który Pani przesłała, pojawia się także określenie "policykliczna", tym mianem najczęściej określa włókniakogruczolaki czyli łagodne guzy piersi. W przypadku występowania włókniakogruczolaków najczęściej zleca się ich usunięcie, nie dlatego, że są groźne, tylko istnieje prawdopodobieństwo ich powiększenia. Proszę być dobrej myśli. W przypadku chorób piersi najważniejsze jest wykrycie zmian na jak najwcześniejszym etapie, ponieważ wtedy są ogromne szanse na całkowite wyleczenie. Wydaje się, że w Pani przypadku taka sytuacja ma miejsce. Proszę stosować się do zaleceń lekarza. Życzymy zdrowia! Poniżej linki do przydatnych artykułów: https://portal.abczdrowie.pl/zmiany-lagodne-w-piersiach
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/widocznie-dobrze-ograniczony-hypoechogeniczny-guzek
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/usg-piersi-hypoechogeniczny-policykliczny-obszar