Jak ocenić ten opis USG piersi?
Dzień dobry, proszę o interpretację opisu z usg. "Piersi o budowie tłuszczowo-gruczołowej. W PL na godz. 10 , w tkance tłuszczowej, powierzchownie do miąższu gruczołowego hypoechogeniczna, gładko odgraniczona zmiana z cieniem akustycznym o wym. 4x3x6 mm. Zmiana ta ma charakter torbieli o pogrubiałej ścianie przedniej lub z obecnością frakcji litej bez cech wzmożonego unaczynienia z tej strony. Do rozważenia BAC. Przewody mlekowe nieposzerzone. Doły pachwowe wolne. " Mam 57 lat i bardzo się niepokoję.

KOBIETA, 57 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witam,
opis Pani USG wskazuje prawdopodobnie na cystę (torbiel) – łagodną zmianę zazwyczaj o charakterze hormonalnym. Często pojawia się u kobiet po 40. roku życia, kiedy dochodzi do zaburzeń gospodarki hormonalnej. Zmiany te rzadko ulegają zezłośliwieniu, lecz zaawansowane zmiany dysplastyczne mogą być stanem przedrakowym. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/torbiele-piersi.
Proszę zgłosić się do lekarza, który Panią skierował na badania. W zaleceniach ma Pani zapisane BAC – jest to biopsja cienkoigłowa, która bywa pomocna w ostatecznym rozstrzygnięciu charakteru zmiany. Po pobraniu materiału z wnętrza zmiany poddaje się go ocenie pod mikroskopem. Jeśli jest Pani zainteresowana, to więcej szczegółów w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/biopsja.
Szerzej temat łagodnych zmian w piersiach porusza ten artykuł, być może rozwieje Pani wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/zmiany-lagodne-w-piersiach.