Co zrobić z tym zgrubieniem w piersi?

Witam, mam 41 lat i dwa porody metodą naturalną. Wczoraj wyczułam u siebie zgrubienie na zewnętrznej stronie lewej piersi przed pachą. Zaniepokoiło mnie to, ponieważ, czuję ból jak przy nerwobólach oraz drętwienie palców lewej ręki. Kiedys przed laty byłam na kontrolnym USG piersi, ktore nic nie wykazało. Czy mam się czym martwić, czy w obecnej sytuacji mogę liczyć na pomoc specjalistów. Mieszkam w Puławach, a jedyny nasz szpital przekształcono na Szpital Jednoimienny, a w Lublinie też trudno się dostać...

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niewątpliwie zgrubienie oraz bolesność (wynikająca prawdopodobnie ze znacznego powiększenia pachowych węzłów chłonnych) są sygnałem niepokojącym, wymagającym niezwłocznej konsultacji z lekarzem – proszę skontaktować się z internistą z Pani przychodni POZ celem wystawienia skierowania do specjalisty. Lekarz powinien poinformować Panią, gdzie odnajdzie Pani lekarzy przyjmujących na NFZ, choć z uwagi na obecną sytuację być może zasugeruje zapisanie się na wizytę prywatnie. Proszę pamiętać, że wykonane w przeszłości USG piersi nie jest gwarantem braku chorób – kobiety po 50. roku życia powinny wykonywać mammografię co roku, zaś młodsze – co ok. 12-36 miesięcy powinny być poddawane badaniom lekarskim. Co miesiąc każda kobieta powinna wykonywać samobadanie piersi. Tutaj więcej informacji: https://portal.abczdrowie.pl/badania-piers.

Trudno bez obejrzenia zmiany ocenić czy Pani dolegliwości mają związek z guzkami łagodnymi czy też nowotworem piersi. O raku piersi i jego nietypowych objawach przeczyta Pani tutaj: https://parenting.pl/nietypowy-objaw-raka-piersi-sprawdz-jak-wygladaja-twoje-rece.

Z pewnością poza badaniem palpacyjnym konieczne będzie wykonanie USG piersi oraz węzłów chłonnych lub mammografii, która pozwala na wykrycie nawet niewielkich, kilkumilimetrowych zmian oraz dokonanie badania histopatologicznego. Stosunkowo częstym zjawiskiem są guzy łagodne – torbiele czy gruczolakowłókniaki (ponad 80% wykrytych guzów). Mastopatia zaś to drobne guzki w piersiach lub fragmencie piersi – są spowodowane przez zmiany hormonalne i występują często między 30. a 40. rokiem życia, zaś ustępują po menopauzie. Więcej o takich zmianach w naszych artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zmiany-lagodne-w-piersiach.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.