Co dokładnie może znaczyć takie zgrubienie w piersi?
Witam. Jestem 15 tygodni po porodzie, karmię córkę wyłącznie piersią, jeszcze nie miesiączkuję. Od dwóch dni pobolewa mnie brzuch jak przed okresem, jak wspomniałam nie miesiączkuję, ale pojawiło się plamienie. Proszę o poradę. Dodatkowo w dole prawej piersi mam zgrubienie, odnoszę wrażenie, że się przesuwa. Co pół roku wykonuję badanie usg ze względu na małe torbiele. Ostatnie usg miałam robione 4 m-ce temu, ale w tym miejscu torbielki nie było. Cóż to może być?

KOBIETA, 42 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam, przyczyn bólu brzucha oraz plamień może być wiele i jedynie konsultacja lekarska da pełen obraz sytuacji. Bez tego trudno stwierdzić czy podłoże bólu jest fizjologiczne czy patologiczne i sygnalizuje o jakichś problemach zdrowotnych. Niejednokrotnie tak wyglądają pierwsze miesiączki po porodzie, dlatego warto sprawdzić w jakim momencie cyklu znajduje się Pani teraz. Należy pamiętać, że miesiączka może pojawić się, nawet kiedy kobieta karmi piersią, a więcej na ten temat napisano tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/miesiaczka-po-porodzie. Jeśli jednak plamienia Panią niepokoją i nie budzą raczej skojarzeń z menstruacją, zachęcam do przeczytania artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/brazowe-plamienie. Zgrubienie w piersi niewątpliwie również warto skonsultować z lekarzem, a do tego czasu uważnie obserwować – czy się nie powiększa, czy nie jest bolesne itp. Warto wiedzieć, że czasem takie zgrubienia tworzą się u kobiet karmiących piersią i są spowodowane zastojem mleka w kanaliku. Wówczas łatwo można uporać się z problemem. Być może pomocne okażą się też odpowiedzi naszych ekspertów na pytania dotyczące zmian w piersiach u karmiących mam:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stwardnienie-w-piersi-u-kobiety-karmiacej,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wyczuwalne-guzki-w-piersi-podczas-karmienia-piersia,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/karmienie-piersia-zastoj-pokarmu,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zastoje-pokarmu-a-obecnosc-torbieli-w-piersiach. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.