Czy takie guzy, które pojawiły się po karmieniu piersią to coś poważnego?

Witam karmie piersią już 4 dzień zrobiły mi sie duże guzy nad piersiami pod pachami i w piersiach, czuję też świąd i pieczenie tych guzków . Czy jest się czym martwić? Czy to coś strasznego?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli karmi Pani zaledwie od 4 dni, to bardzo prawdopodobne, że w konsekwencji tzw. nawału, czyli gwałtownego napływu pokarmu, zrobiły się zastoje w piersiach. Wówczas piersi są bolesne, obrzmiałe i mogą tworzyć się guzki w kanalikach mlecznych. Zdecydowanie pierwszym, co należy w tej sytuacji zrobić, to regularne, częste przystawianie dziecka do piersi, by uwolniło Panią od nadmiaru pokarmu i odetkało kanaliki. Proszę zapoznać się z tym wideo: https://portal.abczdrowie.pl/karmienie-piersia-dziecka.

Jeżeli ból nie jest wyjątkowo dotkliwy, a Pani nie ma dolegliwości dodatkowych, przypominających grypę (gorączka, uczucie rozbicia, bóle mięśni itd.), to nie doszło do zapalenia piersi i przed wizytą u lekarza może Pani sobie pomóc domowymi metodami. Poza przystawianiem dziecka do piersi w celu odciągnięcia pokarmu w jak największej ilości, należy także delikatnie rozmasować guzki, przykładać do nich ciepłe kompresy lub waciki nasączone olejem. Po karmieniu może Pani ochładzać delikatnie piersi i przykładać w miejsce złogów rozgniecione liście kapusty (zadziałają przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie). Czynności te należy powtarzać jak najczęściej, aż wszystkie guzki znikną.

W razie braku poprawy, proszę skonsultować się z położną lub doradcą laktacyjnym (CDL) – niekiedy tylko pomoc wykwalifikowanego specjalisty jest w stanie rozwiązać problem nawału i zatkanych kanalików mlecznych.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/karmienie-piersia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.